V úterý 16.11. jsme s 9.B vyrazili vlakem do Prahy.
Naším prvním cílem byl Národní památník hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Zhlédli jsme video a účastnili se komentované prohlídky v kryptě popisující boj sedmi československých parašutistů s německou přesilou, který proběhl dne 18. 6. 1942. Dozvěděli jsme se, že v kryptě chrámu se po tři týdny ukrývalo sedm vojáků v utajení, včetně Jana Kubiše a Josefa Gabčíka z výsadkové operace Anthropoid, během tzv. heydrichiády. Dne 27. 5. 1942 provedli tito vojáci atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v zatáčce u Kobylis v Praze.
Dále jsme se vydali na procházku městem kolem Národního divadla, na Karlův most a přes Staroměstské náměstí k Národnímu muzeu. V muzeu jsme se nejdřív podívali na panorama Prahy z prosklené kopule a pak jsme si prohlédli výstavu s názvem "Zázraky evoluce", která je jednou z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě. Jejím nejznámějším exponátem je kostra plejtváka myšoka. Tato expozice ukazuje v šesti sálech pojmenovaných "Vykročení všemi směry", "Voda, náš živel", "Z vody na souš", "Dobytí vzduchu", "Ovládnutí světa" a "Planeta zvířat" bohatství druhů, které vznikaly jako výsledek různých evolučních cest.
Prošli jsme si také výstavu s názvem "Olympijské Tokio", kterou připravilo u příležitosti letošních olympijských her Národní muzeum společně s Českým olympijským výborem a Vojenským historickým ústavem. Zaměřuje se především na trojici tokijských her: těch nekonaných v roce 1940, uskutečněných v roce 1964 i těch (poprvé v historii) posunutých Her XXXII. olympiády. Japonské Tokio se tak stalo teprve pátým městem v historii, v němž proběhly olympijské hry již podruhé.
Počasí nám přálo celý den a ve vlaku zpátky panovala příjemná atmosféra, viděla jsem jen samé spokojené tváře, sdělování dojmů, prohlížení fotek. Jsem moc ráda, že jsme s dětmi tento výlet podnikli, stmelil se náš kolektiv a užili jsme si kupu zábavy.
Martina Foglová