6. 5. 2022

To byl název projektu Erasmus+, který byl schválen v roce 2019 a zaměřoval se na vzdělávání pedagogů na Základní škole Aloise Jiráska 139. Poslední aktivita byla naplněna a mně nezbývá, než se za tímto úspěšným projektem ohlédnout.

Na Maltu se vydaly dvě kolegyně, aby se zdokonalily ve výuce anglického jazyka. Svoje dovednosti si tak posílily v metodě CLIL, kterou naše škola již několik let úspěšně využívá a v nových moderních metodách výuky cizího jazyka, kterou předají především žákům mladšího školního věku.

Aby si přišla jistější, vydala se naše učitelka německého jazyka do Berlína na jazykový kurz. Získala nové kontakty, kulturní povědomí o hlavním městě našich sousedů a dosáhla zdokonalení svých jazykových kompetencí.

Na francouzský ostrov Reunion se vydala ředitelka školy spolu s učitelkou prvního stupně. Cílem byla návštěva tamní mateřské a základní školy a hlavním tématem byl přechod dětí z mateřinky do 1. třídy. Povedlo se navázat i nové kontakty, a tak se snad budeme v budoucnu těšit na vzácnou návštěvu z ostrova ležícího v Indickém oceánu.

Další škola, která uvítala naše pedagogy, se nacházela poblíž Hamburku. Zde se kolegyně z prvního stupně seznamovala s robotikou a se systémem začlenění cizojazyčných dětí do výuky. Tyto zkušenosti se nám nyní velmi hodí.

Kurz v Cardiffu nabídl jazykovou podporu a zároveň stínování ve škole ve Walesu. Tento dvoutýdenní kurz absolvovaly dvě kolegyně z druhého stupně, aby podpořily svoji výuku v metodě CLIL. Ubytování v rodině přineslo další jazykové benefity.

Mobilita na Islandu se zaměřovala na severské školství, které je vyhlášené svojí kvalitou po celé Evropě. „V rámci kurzu jsme navštívili i islandské školy, které mě ohromily svou vybaveností a domácí atmosférou, která se odrážela ve výuce,“ popsala učitelka angličtiny Pavla Archer, která se tohoto kurzu v Reykjavíku účastnila.

Přestože nám celosvětová pandemie příliš v cestování nepřála a museli jsme projekt prodlužovat, nakonec se uskutečnil v plném rozsahu a my jsme za to vděční. Celý projekt byl financován Evropskou unií z projektu Erasmus+. Děkujeme.

Martina Teichmannová

Koordinátor evropských projektů