15. 11. 2023

Lanškroun byl vždy velmocí elektroniky, ale s odcházející generací tato sláva pohasíná. I když stále více používáme zařízení s elektronikou, stále méně se objevuje soutěžních prací s touto tématikou. Pořádání Microtely v Lanškrouně je pokusem o dlouhodobější snahu přivést mladou generaci k technickým a elektronickým oborům. Aby tato snaha byla úspěšná, je třeba, abychom začali už na základních školách.  K tomu bude třeba pedagogických pracovníků, kteří těmto věcem rozumí a mohou vést naše děti nejen ke „hraní si s roboty“, ale k tomu, aby jim porozuměly a pokusily se o jejich stavbu.

Základní škola Lanškroun na náměstí Aloise Jiráska 139 k tomuto tématu spolu s NPI ČR (Národní pedagogický institut) v rámci aktivit podpořených Národním plánem obnovy uspořádala ve středu 15.listopadu 2023 DIGIakci se jménem „Pokročilé digitální učební pomůcky pro robotiku na ZŠAJ Lanškroun“.  Akce byla určena pro pedagogické pracovníky a vedoucí zájmových kroužků na základních školách. 

Potěšil nás zájem, přijeli učitelé až ze Svitav a z Litomyšle. První hodina semináře byla věnována cílům a motivaci při výuce robotiky na škole v robotických kroužcích. Druhá část byla zaměřena na konkrétní techniku, jako je Microbit, Arduino a 3D tisky. Ve třetí hodině jsme zúčastněným podali informace k technickým a robotickým soutěžím – AMAVET, ROBORAVE a MICROTELA. 

V rámci těchto hodin, které vedl Ivo Obr vystoupili i další pedagogové školy, a to Petra Jančarová a Martina Teichmannová. Ty se věnovaly výuce IT a robotiky na I.stupni ZŠ.

Ke konci hlavního programu pak ještě s krátkým příspěvkem (už moc času nezbylo) přišel naši akci podpořit pan Vladimír Křivka z odborné veřejnosti.

Závěrečná část byla věnována diskuzi, předvádění vystavených modelů a vzájemné komunikaci přítomných.

I když byl seminář plánován na čtyři hodiny, na mnoho věcí už nezbyl čas. Obava, že je akce příliš dlouhá, byla pryč a myslím si, že v příštím roce by bylo vhodné tuto akci zopakovat jako celodenní.

Někteří účastníci si také odnesli stavebnici robotického vozítka vytvořenou na naší škole. DIGIakce tak přispěla k tomu, že jsme podpořili informovanost učitelů na Lanškrounsku a pomohli jsme jim s přístupem k výuce elektroniky ve školách. 

 

Ivo Obr